Hyrdepar 2018 Jette Djørup Sørensen og Jens Djørup

2018 Vindere af

OPTOG:

1. Plejecenter Søndervang

2. Gedsted Beboer- og Erhvervsforening

3. Gedsted Skole LBO

 

 

 

 

 

 

De udtrukne numre på lodsedler er:   Der tages forbehold for tastefejl.

1. nr.    1000 kr.  4983

2. nr.    500 kr   1121

3. nr.   200 kr.   4794

4. nr.    200 kr   3920.

5. nr.    100 kr.   3504

6. nr.    100 kr.   4163

 

 

 

TAK OG PÅ GENSYN I 2019

 

 

Program for Gedeskægsfesten 17.-24. juni 2018

GEDESKÆG 2018 

Søndag d. 17. juni

19.00   Gedeskægsbanko i hallen.

Tirsdag d. 19. juni

16.00   Friluftsgudstjeneste i præstegårdshaven - medbring selv stol eller tæppe, efterfølgende vil der være lidt mundgodt til ganen. 

Onsdag d. 20. juni

19.00   Gedeskægsrevy på skolen 

Torsdag d. 21. juni 

17.00-18.00 Kunstforening holder fernisering på Torvet

19.00   Gedeskægsrevy på skolen

Fredag d. 22. juni

13.00-17.00   Kunstudstilling på Torvet

Lørdag d. 23. juni

09.00-10.00   Banko-løb (med start på torvet) i hold. Se opslag

09.00-10.00   Gratis kaffe og rundstykker på Torvet

10.00-14.00   Torvedag med vaffelbod, boder, hoppeborg og andre aktiviteter for børnene.

Jagtforeningen griller pølser og brød.

Der vil blive solgt øl og vand og "Den syngende Murer" kommer og underholder med musik.

13.00-17.00   Kunstudstilling på Torvet

17.30-02.00   Stort Halbal i Gedsted Hallen hvor "Ole Malle" kommer og holder en brag af en fest.

Menuen består af: Grillet kamsteg med flødekartofler og salatbar.

Billetter kan købes i Dagli'Brugsen i Gedsted

Voksne 100 kr

Børn 50 kr.

18.00-20.00   Hyrdeparret kommer og sælger Hyrdevin

21.00    Åbnes dørene for alle over 18 år. 

Adgang for alle over 18 år:   50 kr.

20.30-02.30   "The Pølsevogn" kommer og sælger natmad  

 

22.00-24.00   The Pølsevogn sælger natmad

Søndag d. 24. juni

11.00              Optog fra Varmeværket/møllen m/Kimbrergarden. Dukkevogne

                       cykler følger med fra Torvet. Garden giver koncert ved skole

11.00-16.00   Kunstudstilling på Torvet

12.00             Gratis sildebord på skolen

14.00-15.00   Vinderne af optog kåres

14.00-15.00   Udtrækning/offentliggørelse af vindere fra Gedeskægslotteri

14.00-15.00   Afsked med gammel Hyrdepar og udnævnelse af det nye Hyrdepar.

Byfestkommiteen siger tak og minder om, at alle fra de samvirkende foreninger står klar med to personer hver til oprydning efter torvedag og halbal.

Byfestkommiteen 2018

Gedsted løbeklub bla.a

Mathias Gamborg

Thomas Christoffersen

Jytte Hovkjær

 

 

 

 

 

 

 

Her er nogle af Hyrdinderne og Hyrderne

Hyrdinder og Hyrder der har tjent Gedsted siden 1973 og til nu:

1973   STINNE RØNNE - PETER KRISTENSEN

1974   KIRSTINE FREDERIKSEN - SIGFRED JENSEN

1975   MARIE IVERSEN - ERIK KRAGELUND

1976   OTHILIE JENSEN - HOLGER HOVGÅRD

1977   LISSI BERNHARD - FREDE LYSEMOSE

1978   HELENE RASMUSSEN - ALBERT LINDGREN

1979   RUTH THORSAGER - POUL DYBDAL

1980   DORTE THOMSEN - HANS HEMDORFF

1981   KIRSTEN PEDERSEN - KARL ANDERSEN

1982   JYTTE ANDERSEN - BENT PEDERSEN

1983   MARIANNE PEDERSEN - SVEND ANDERSEN

1984   MILLE MADSEN - JENS RØNNE

1985   BIRGIT SØRENSEN - HARDING HANSEN

1986   ASTA NIELSEN - H. J. LAUSTSEN

1987   DORTHE CHRISTENSEN - ARNE BACH

1988   DORIS JOHANSEN - MOGENS RASMUSSEN

1989   NINNA MANDRUP - A. P. MØLLER

1990   NORMA ANDERSEN - JENS KRISTENSEN

1991   INGE KRAGELUND - RICHARDT KROGH

1992   LISBETH ARENT - HANS BRUUN

1993   INGA BACH - PREBEN JØRGENSEN

1994   VIBEKE MØLLER CHRISTENSEN - IB NIELSEN

1995   SUSANNE VESTERGÅRD - OSVALD PEDERSEN

1996   DORIS LAURITZEN - ELLEMANN THOMSEN

1997   GRETHE PEDERSEN - HENNING AMBROSIUS

1998   ESTER BERNHARD - EMIL BERNHARDT

1999   BETTINA HANSEN - ROALD JØRGENSEN

2000   SONJA JENSEN - SVEND ERIK RASMUSSEN

2001   HANNE ØSTERGÅRD - CARL ERIK (CALLE) BRUNTSE

2002   HELLE JENSEN - BENNY ROERSEN

2003   TRINE CHRISTENSEN - NIELS HEEBØLL

2004   LONE JENSEN - ERLING FROSCH

2005   ANNETTE DYBDAL - ERNST CHRISTENSEN

2006   ELI HOLM - AKSEL HOLM

2007   PIA JOHANSEN - PER SØRENSEN

2008   MERETE STISEN - LARS STISEN

2009   PERNILLE HANSEN - SVEND BISGAARD

2010   HERDIS SLOTH - OVE BUCHWARDT        

2011   SJOUKTJE VAN DER WIER - BENT SLOTH  

2012   SOLVEIG HØJGAARD - KARL JAKOB BISGAARD

2013   METTE THILLEMANN - BENT LOFT

2014   HANNE HØJEN - HENNING HØJEN

2015   KAREN IVERSEN - PER CHRISTENSEN  

2016   INGELISE SØRENSEN - FLEMMING SØNDERKÆR

2017   Jytte Christoffersen og Kurt Christoffersen

 

 

Regnen drillede lidt da vi skulle have ild i bålet og sendt heksen afsted. 

Mogens Ove Madsen, Aars holdt en rigtig god tale.

Ib og Hans spillede traditionen tro Midsommervisen m. m.